Historia
Szkoły Podstawowe na terenie Parafii Nowe Rybie:
- Nowe Rybie, im. Marii Dąbrowskiej,
- Stare Rybie, im. Jana Kantego,
- Rupniów, im. Stanisława Wyspiańskiego – Zespół Szkół: Gimnazjum i Szkoła Podstawowa.
Stara Szkoła z Nowego Rybia znajduje się w Muzeum Skansenowskim – Nowy Sącz – Falkowa. Zachęcamy do zwiedzenia – warto !!!
Według wzmianek zamieszczonych w Schematyźmie Diecezji Tarnowskiej z roku 1885, parafia Nowe Rybie została założona w początkach XIV wieku. Probostwo uposażył gruntami Jordan Spytek właściciel Nowego Rybia w 1365 r. Nie wiadomo kiedy stanął murowany kościół. Około roku 1795 kościół uległ pożarowi, po którym został odbudowany przez Gabryela Grzembskiego, ówczesnego właściciela Nowego Rybia. W roku 1867 kościół został konsekrowany przez Ks. Biskupa Tarnowskiego Alojzego Pukalskiego.
Mimo wczesnego pochodzenia parafii Spis proboszczów podaje ich nazwiska od połowy XV wieku, z przerwami, a bez przerw z przytoczeniem dat instalacji i śmierci od 2 stycznia 1786 r., w którym to roku proboszczem w Nowym Rybiu został Ks. Franciszek Romuald Podlewski z klasztoru OO. Cystersów szczyrzyckich.
Od roku 1864 do 1894 kierował parafią Ks. Mikołaj Zagórski, uczestnik Powstania Styczniowego, ranny w nogę. Za Jego duszpasterzowania miała miejsce konsekracja kościoła, wspomniana powyżej, oraz została wybudowana plebania murowana w miejsce starej, drewnianej, pokrytej gontem. Stara plebania stała poniżej. Ks. Proboszcz Zagórski postawił murowaną Organistówkę, w której była izba przeznaczona na naukę dzieci w okresie zimowym. Później postawiono Szkołę osobno koło Organistówki. Były one położone przy kościele, koło stawu. Za Ks. Zagórskiego wikariuszem parafii był ks. Władysław Dobrowolski, późniejszy proboszcz w Nowym Rybiu. Przy końcu życia ks. Zagórski postawił na Cmentarzu murowaną Kaplicę, pod którą spoczywa On i Jego rodzina. Ks. Dobrowolski, podobnie jak Jego Poprzednik duszpasterzował w parafii blisko 30 lat. Jego zasługą było pokrycie całego dachu kościoła blachą w roku 1903. Za Jego staraniem ogrodzono kościół kamiennym murem, oraz postawiono cztery Kapliczki – do użytku w czasie procesji. Ks. Dobrowolski rozwinął także bardzo i ożywił duszpasterstwo w parafii.
Następcą ks. Dobrowolskiego zostaje w roku 1925 Ksiądz Alojzy Całka, pracuje w parafii przez 21 lat, umiera w roku 1944 w czasie II Wojny Światowej. Spoczywa na miejscowym Cmentarzu Parafialnym.
Kolejnymi Proboszczami w Nowym Rybiu byli:
- Ks. Mieczyslaw Pękala, administrator od 1944 do 1947 i proboszcz do roku 1963;
- Ks. Józef Wideł, 1963 – 1993;
- Ks. Kazimierz Basista, 1993 – 2017
- Ks. Jerzy Kulpa, 2017 –
Wikariuszami w ostatnich latach byli:
- Ks. Eugeniusz Reguła,
- Ks. Stanisław Baniak,
- Ks. Władysław Raczek,
- Ks. Henryk Zachara,
- Ks. Kazimierz Talaga,
- Ks. Piotr Karwat,
- Ks. Józef Kołek,
- Ks. Marian Kujda,
- Ks. Kazimierz Basista,
- Ks. Zbigniew Stachura,
- Ks. Grzegorz Łukasik,
- Ks. Józef Zaręba,
- Ks. Mariusz Kmieć,
- Ks. Grzegorz Lubecki,
- Ks. Andrzej Koroński,
- Ks. Janusz Wszołek,
- Ks. Janusz Batko,
- Ks. Kazimierz Śliz,
- Ks. Janusz Liszka,
- Ks. Dariusz Bugajski,
- Ks. Józef Uryga,
- Ks. Łukasz Kicka,
- Ks. Maciej Skoczeń,
- Ks. Dariusz Mytych,
- Ks. Paweł Łebski,
- Ks. Sebastian Piech,
- Ks. Krzysztof Kutek