Tydzień Biblijny 2023

„Czy chcecie gardzić Kościołem?” – te słowa zaczerpnięte z 1. Listu do Koryntian stanowią myśl przewodnią tegorocznej Niedzieli Narodowego Czytania Pisma Świętego, przypadającej w drugą niedzielę po Wielkanocy. Rozpoczyna ona XV Tydzień Biblijny, który potrwa od 23 do 29 kwietnia.

Tydzień Biblijny obchodzony przez Kościół katolicki w Polsce ma inspirować do częstszego sięgania po Pismo Święte. Poprzez intronizację Biblii, konferencje, celebracje oraz spotkania kręgów biblijnych ma ukazać fundamentalne znaczenie Słowa Bożego w życiu chrześcijanina i parafii.

Zarówno hasło Tygodnia Biblijnego: „Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego” jak i myśl przewodnia: „Czy chcecie gardzić Kościołem?” (1 Kor 11,22) nawiązują do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Jak zwraca uwagę ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący zarządu Dzieła Biblijnego im Jana Pawła II, hasło Tygodnia Biblijnego nawiązuje również do sakramentu chrztu – gdyż Kościół jest dziełem całej Trójcy Świętej; nawiązuje również do modlitwy chrześcijanina, który każdą modlitwę zaczyna i kończy znakiem krzyża. – Kościół jest wejściem w przestrzeń obecności Trójcy Świętej – mówi ks. prof. Witczyk.

Tydzień Biblijny rozpoczyna się Niedzielą Narodowego Czytanie Pisma Świętego, w ramach którego organizowane jest wspólnotowe czytanie Biblii. W tym roku do lektury wybrano teksty Ewangelii wg św. Jana.

źródło: https://www.ekai.pl/dzis-niedziela-biblijna-rozpoczyna-sie-xv-tydzien-biblijny/